loading...

Jak chronić powierzchnię magnesów z neodymu?

Jednym z głównych składników mocnych magnesów neodymowych oczywiście jest neodym. Fizyczne właściwości neodymu są naprawdę niesamowite, ale z uwagi na dużą reakcyjność metal ten szybko ulega utlenieniu, a co za tym idzie będzie się niszczył.

Żeby to wyeliminować powierzchnia wszystkich magnesów pokryta być powinna jakąś powłoką, która ma ochronić przed szkodliwym działaniem tlenu. Do odpowiedniej ochrony powierzchni zewnętrznej magnesu wystarczą powłoki o grubości między kilka a kilkanaście mikrometrów, co jest naprawdę niewiele.

Mogą one dzięki temu spełniać swoją rolę ochronną, a dodatkowo w żaden sposób nie będą wpływać na parametry przyciągania.

Aktualnie najbardziej ekonomicznym i bardzo często wykorzystywanym materiałem na powłoki ochronne jest połączenie warstwa niklu i miedzi, które się też cechuje dużą trwałością. Świetnymi parametrami dysponują też cynkowe powłoki - one z kolei są naprawdę trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z tego też powodu neodymowe magnesy z takimi powłokami stosuje się często jako zabawki dla dzieci i do różnych zastosowań technicznych.

Złota, epoksydowa, miedziana - tego typu materiały także są wykorzystywane w charakterze powłok, jednak mogą się nie sprawdzić w zastosowaniach powyżej. Ze względu na to, że mogą łatwo zostać uszkodzone, to rola ich sprowadza się głównie do ozdoby.

Samo nałożenie powłoki ochronnej na materiał magnetyczny nie jest bardzo skomplikowane, wykorzystuje się w tym celu kilka metod. Jeśli powłoka ochronna będzie wykonana we właściwy sposób, to przed długie lata będzie zabezpieczała materiał magnetyczny. Lecz wszelkie niedokładności mogą być przyczyną powstawania rozmaitych uszkodzeń.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasza firmowa strona https://magnesy-neodymowe.pl nie wspiera już Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube