loading...

FAQ - magnesy neodymowe, magnes - interesujące informacje

Magnesy z neodymu są wytwarzane przez proces metalurgiczny, który zawiera neodym, żelazo i bor. To połączenie tworzy bardzo mocne magnesy stałe.

Magnesy neodymowe znajdują zastosowanie w medycynie, głównie w sprzęcie medycznym, takich jak pompy serca, ale muszą spełniać rygorystyczne standardy bezpieczeństwa.

Tak. Woda i temperatura mogą negatywnie wpływać na magnesy neodymowe, powodując ich korozję oraz utratę właściwości magnetycznych.


Magnesy neodymowe, które są większe niż kilka centymetrów, są wystarczająco silne, aby spowodować obrażenia ciała przytłaczając między dwa magnesy lub magnes oraz metalową powierzchnię, możliwe jest nawet powodując złamanie kości.
Magnesy będące zbyt blisko siebie mogą nagle samoistnie złączyć się ze sobą z ogromną siłą, niszcząc kruchą powłokę niklu, a odfruwające odłupane kawałki magnesów mogą także powodować obrażenia. Dlatego przy pracy z tymi magnesami konieczna jest ochrona oczu.
Zdarzały się nawet przypadki, w których dzieci, które przełknęły kilka magnesów, miały fałd przewodu pokarmowego, które zaciskały się między magnesami, powodując uraz,a w pewnym przypadku nawet śmierć.

Neodymowy magnes robiony z mieszaniny neodymu, boru i żelaza o składzie Nd2Fe14B. Na chwilę obecną jest to najmocniejszy magnes dostępny na rynku.
Zalety magnesu neodymowego:
- największa gęstość energii w porównaniu do masy,
- bardzo wolne starzenie utrata mocy około 1% na 10 lat,
- tania produkcja. Więcej o magnesach doczytasz na stronie magnes

Wyrażenie "ostatni wymiar jest kierunkiem magnesowania" oznacza, że kierunek magnesowania zależy od ostatniego wymiaru magnesu.

Magnesy neodymowe wyróżniają się bardzo wysoką siłą przyciągania oraz wysoką odpornością na demagnetyzację, ale są kruche i podatne na korozję.

Powód, dla którego magnesy neodymowe są uważane za najsilniejsze magnesy, tkwi w ich wyjątkowym składzie. W stosunku do innych typów magnesów, takich jak ferrytowe czy Alnico, wykazują oni znacznie większą moc magnetyczną. Opracowane w latach 70. oraz 80., stały się one kluczowe w wielu nowoczesnych zastosowaniach technologicznych.

Istnieje wiele różnych sposobów identyfikacji biegunów północnych i południowych naszych neodymowych magnesów.
Najprostszym sposobem jest użycie innego magnesu, który już został oznaczony. Biegun północny biegnący do oznaczonego magnesu będzie przyciągany do bieguna południowego nieoznakowanego magnesu.
Jeśli weźmiesz parzystą liczbę magnesów i zaciśniesz sznurek na środku stosu, umieść magnesy, aby mogły swobodnie obracać się na sznurku, biegun północny skieruje się na północ ;).
Choć jest to sprzeczne z "przeciwieństwami przyciągania" prawo magnetyzmu, bieguny były pierwotnie nazywane "Północnym poszukiwaniem" i "Południowym poszukiwaniem". Nazwy te były skracane w czasie do biegunów "Północny" oraz "Południowy", które znane są obecnie.
Inna metoda?
Jeśli masz kompas, koniec igły, która zazwyczaj wskazuje na północ, będzie przyciągana do bieguna południowego magnesu.
Więcej o biegunach magnetycznych na stronie enes magnesy.

Magnes neodymowy traci swoją moc gdy nie jest przechowywany odpowiednio, takie jak wysoka temperatura, wilgoć lub uszkodzenia mechaniczne.

Nie, nie można spawać ani lutować magnesów. Ciepło wytworzone podczas tego procesu będzie rozmagnesowywać magnes oraz może spowodowanie pożaru.

Jak najbardziej, neodymowe magnesy są jednymi z najsilniejszych dostępnymi magnesami stałymi na rynku, przewyższając inne typy, jak ferrytowe czy alnico.

Najbardziej popularne miejsca, gdzie wykorzystuje się magnesy z neodymu to:

 • Dynamo rowerowe
 • Rzemiosło i biżuteria
 • Nośniki danych komputera
 • Urządzenia zdrowotne, oraz inne urządzenia medyczne
 • Aparaty do rezonansu magnetycznego
 • Prądnice turbin wiatrowych
 • Mechanizmy hamujące bębnowe wędkarskie
 • Silniki z magnesami stałymi w narzędziach akumulatorowych
 • Motory serwo o znacznej wydajności
 • Mechanizmy trakcyjne
 • Zintegrowane rozruszniki generatorów w pojazdach hybrydowych
 • Wytworzone ruchem latarki, wykorzystujące magnesy do wytwarzania energii elektrycznej
 • Aplikacje przemysłowe i testy jakości, takie jak sprawdzanie czystości produktu oraz ochrona integralności urządzeń
 • Silniki liniowe stosowane w pociągach typu mag-lev i inne urządzenia napędzane magnetycznie
 • Zastosowania naukowe, takie jak eksperymenty lewitacji diamagnetycznej, badanie dynamiki pola magnetycznego i magnetycznej lewitacji
 • Systemy elektro-dynamiczne
 • Atrakcje oraz inne technologie jazdy
 • Artykuły magnetyczne
 • Systemy dźwiękowe audio
 • Gitara elektryczne
 • Modele oraz zastosowania modelarskie

Zobacz więcej danych o zastosowań magnesów neodymowych znajdziesz w zakładce zastosowania magnesów neodymowych lub w dziale magnes.

Magnesy neodymowe nie są groźne dla środowiska podczas użytkowania, lecz ich produkcja i recykling wymagają specjalistycznych procesów ze względu na obecność toksycznych metali ciężkich.

Podczas obchodzenia się z magnesami neodymowymi należy przestrzegać zabezpieczeń dłoni, unikać zbliżania ich do elektroniki i urządzeń medycznych, oraz zabezpieczyć przed gwałtownymi zderzeniami, które mogą je uszkodzić.

Neodymowe magnesy tracą moc, jeśli są narażone na silnego pola magnetycznego innych magnesów, zwłaszcza w wysokich temperaturach.

Przecinanie magnesów jest ryzykowne ze względu na ich kruchą strukturę. Tego typu obróbka często prowadzić do magnesu oraz narzędzi i jest niebezpieczna.

Bieguny magnesu neodymowego można zidentyfikować za pomocą kompasu lub poprzez zauważenie przyciągania i odpychania na innym znanym magnesem.

Tak, silne pole magnetyczne magnesów neodymowych może negatywnie wpłynąć na urządzenia elektroniczne, w szczególności dyski twarde, karty kredytowe i implanty medyczne.

Magnesy neodymowe zbudowane są z neodymu, żelaza oraz boru, a ich numer PKWiU to 20.13.65.0.

Magnesy neodymowe należy przechowywać w bez wilgoci środowisku, z dala od ekstremalnych warunków termicznych, aby zapobiec korozji i utracie siły magnetycznej.

Nie, nie występują różnice w sile między biegunami N i S w neodymowych. Oba bieguny działają równie mocno, co jest kluczowe dla ich funkcjonowania użytkowania.

Neodymowe magnesy to związek neodymu, boru i żelaza, a ich numer celny : 8505199089.

Magnesy neodymowe utrzymują swoją siłę magnetyczną przez wiele lat, tracąc około 1% siły na dziesięciolecie, jeśli są zachowane w odpowiednich warunkach.

Nie, magnesy neodymowe przyciągają tylko na metale ferromagnetyczne, takie jak żelazo, nikiel i kobalt, a nie przyciągają metali takich jak aluminium czy miedź.

Ustaw je na twardą powierzchnię np. stół. Zazwyczaj stosów magnesów, które mają średnicę do fi 30 milimetrów grubości, można przesuwać ręcznie. Należy podważyć pomiędzy magnesy w punkcie, w którym chcesz je oddzielić oraz przesuń je z rzędu.
Uważaj, aby odsunąć magnes lub magnesy na tyle daleko, aby nie wskoczyły ponownie do stosu i uszczypały palce.

magnesy neodymowe rozłączanie

W przypadku magnesów neodymowych o średnicy większej niż 30 mm grubości (od grubości zależy siła magnesu) możesz nie być w stanie zesunąć ich ręcznie i warto zainwestować w prosty rozdzielacz wykonany z np. stali nierdzewnej. Improwizując, użyj krawędzi np. stołu jako punktu podparcia, aby oddzielić większe magnesy, ale znowu uważaj, abyś sprawnie je oddzielił oraz odsunął od siebie, aby się nie złączyły ponownie - co dzieje się nieoczekiwanie. A skutki takiego niekontrolowanego złączenia mogą być nie tylko bolesne, jak przytrzasniemy sobie dłonie, ale również poprzez dużą siłę magnesy mogą pęknąć, a kawałki zostaną rozrzucone w różnych kierunkach i należy wtedy chronić oczy.
Pamiętaj !
Rękawiczki pomogą zabezpieczyć dłonie przed uszczypnięciem przez magnesy neodymowe, a okulary przed "strzałami" od odłamanych niekontrolowanie magnesów.

Małe magnesy neodymowe mogą być zastosowane w szerokiej gamie aplikacji, w tym w elektronice użytkowej, jako zamknięcia lub do tworzenia magnetycznych zabawek.

Magnesy neodymowe zwykle mogą być zastosowane w zakresie temperatur od -60°C do +80°C, ale specjalne stopnie mogą wytrzymać wyższe temperatury.

Neodymowe magnesy, zbudowane z neodymu, żelaza i boru, są podatne na korozję, gdy nie są odpowiednio powleczone. Powlekanie, np. niklem, miedzią lub złotem, chroni magnes przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi oraz przedłuża czas użyteczności.

Magnesy neodymowe są stosowane w wielu dziedzinach gdzie potrzebne są silne i kompaktowe magnesy stałe, np. w dyskach twardych, magnetycznych uchwytach mocujących i łącznikach.
Wcześniej wysoki koszt tych magnesów ograniczał ich zastosowanie, ale dzięki obniżeniu kosztów, znalazły one nowe zastosowania, np. w magnetycznych zabawkach budowlanych. XMAG2 to przykład nowego zastosowania.

Szczegółowe informacje o użyciu magnesów neodymowych przeczytasz w dziale zastosowań.

Tak, magnesy neodymowe mogą być pokrywane farbą, często jednak stosuje się specjalistyczne powłoki, aby zapewnić skuteczniejszą ochronę przed korozją.

Inne warianty powłok to czarny nikiel o kolorze węglowym. W końcowej fazie galwanizacji do niklowania dodaje się czarny barwnik, ale powłoka nadal lśni jak niklowany magnes.
Magnesy powlekane cynkiem mają matowe szaro/niebieskie wykończenie i są bardziej podatne na korozję niż nikiel. Cynk może pozostawić czarny osad na dłoniach oraz innych przedmiotach.
Dostępne są także powłoki plastikowe, które są lepiej chronią przed korozją niż nikiel, ale mogą ulec zarysowaniu.
Wreszcie, jest złocenie, nanoszone na standardową powłokę niklową, dające złoty połysk i oczywiście wyższą cenę.

Produkcja magnesów neodymowych, czyli magnesów NdFeB, to skomplikowany proces. Zaczyna się od mieszania neodymu, żelaza i boru, tworząc Nd2Fe14B. Ten związek jest zamieniana w sproszkowaną formę, który formuje się oraz wyciskany pod ekstremalnym ciśnieniem. Po formowaniu, magnesy są spiekane w próżni, chłodzone oraz kształtowane do pożądanych wymiarów. Na koniec, są one pokrywane warstwą ochronną oraz magnesowane bardzo silnego pola magnetycznego.

Tak. Łączenie dwóch lub więcej magnesów neodymowych w grupę powoduje identyczną wytrzymałością, jak pojedynczy magnes o łączonych rozmiarach. Na przykład, dwa magnesy po 5 mm, aby uzyskać rozmiar 10 mm, da równą moc jak pojedynczy magnes 10 mm.

Neodymowe magnesy mogą wyrządzać szkody w urządzeniach medycznych takich jak rozruszniki serca, dlatego należy je od nich oddalać.

Zniwelowanie pola magnetycznego jest możliwe przez użycie ferromagnetyków, np. żelazo, stal, kobalt, nikiel, które zmieniają kierunek pole magnetyczne.

Magnesy z neodymu, znane również jako magnesy ziem rzadkich, to wysoce wydajne magnesy stałe, które są częścią grupy metali ziem rzadkich. Charakteryzują się one wyjątkową siłą, co sprawia, że są niezastąpione w wielu nowoczesnych technologiach, takich jak dyski twarde. Więcej informacji.

Siłę magnesów neodymowych mierzy się przy pomocy Gaussometrów, które mierzą gęstość pola magnetycznego w jednostkach Gaussa lub Tesli, a także poprzez testy siły pociągowej.

Choć teoretycznie magnesy neodymowe można regenerować, proces ten jest skomplikowany i zwykle nie jest wykonalny poza specjalistycznymi zakładami produkcyjnymi.

W oznaczeniach magnesów neodymowych, litera "N" wskazuje na klasę magnetyczną, odnosząc się do maksymalnej siły magnetycznej, którą magnes może osiągnąć. Im wyższa liczba po literze "N", tym silniejszy magnes.

Magnet neodymowy jest skuteczny w przyciąganiu materiałów ferromagnetycznych, w tym takich elementów jak Fe, Ni, Co.


Przejdź do koszyka
Magnesy-neodymowe.pl
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasz serwis https://magnesy-neodymowe.pl już nie wspiera IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Google maps Facebook Youtube