Magnesy, składające się głównie z neodymu, żelaza i boru, są narażone na szybkie utlenianie bez odpowiedniej warstwy ochronnej. Dlatego niemal wszystkie magnesy neodymowe są powlekane, aby przedłużyć ich żywotność. Najczęściej stosowaną powłoką jest nikiel, który zapewnia estetyczny wygląd oraz zwiększa trwałość magnesu.
Choć teoretycznie magnesy neodymowe można odnowić, proces ten jest skomplikowany i zwykle nie jest wykonalny poza specjalistycznymi zakładami produkcyjnymi.
Materiały ferromagnetyczne, takie jak żelazo (Fe), nikiel (Ni) oraz kobalt (Co), są silnie przyciągane przez magnesy neodymowe. Stal, będąca stopem ferromagnetycznym żelaza, również jest przyciągana przez magnesy.
Małe magnesy neodymowe mogą być używane w szerokiej gamie aplikacji, w tym w elektronice użytkowej, jako mocowania lub do tworzenia magnetycznych zabawek.
Magnes z neodymu zbudowany jest z mieszaniny neodymu, boru oraz żelaza o składzie Nd2Fe14B. Na chwilę obecną jest to najmocniejszy magnes dostępny na rynku. Zalety magnesu neodymowego: - największa gęstość energii w porównaniu do masy, - bardzo wolne starzenie utrata mocy około 1% na 10 lat, - niska cena produkcji. Więcej o magnesach doczytasz na stronie magnes
Nie - nie wolno lutować ani spawać magnesy neodymowe. Ciepło będzie rozmagnesowywać|rozmagnesuje magnes oraz możesz spowodować pożar. Dodatkowo magnesy podczas spalania wydzielają toksyczne substancje.
Magnesy neodymowe są niezwykle mocne, o wiele potężniejsze niż mnóstwo innych magnesów, z którymi się miałeś do czynienia. W rezultacie, zwiększona moc wywierana przez magnesy neodymowe stwarza niebezpieczeństwa, które nie są widoczne w przypadku innych typów magnesów. Następujący film z YT to obrazuje.
Magnesy neodymowe, będące większe kilka centymetrów, są wystarczająco silne, aby spowodować obrażenia części ciała uciskając między dwa magnesy lub magnes i metalową powierzchnię, możliwie powodując złamanie kości.
Magnesy będące zbyt blisko siebie mogą nagle złączyć razem z dużą siłą, niszcząc kruchą powłokę niklu, a latające kawałki magnesów mogą również powodować obrażenia.
Dlatego przy pracy z tymi magnesami niezbędna jest ochrona oczu.
Zdarzały się nawet przypadki, w których dzieci, które połknęły kilka magnesów, miały fałd przewodu pokarmowego, które zaciskały się między magnesami, powodując uraz,a w jednym przypadku nawet śmierć.
Tak. Układanie kilku magnesów neodymowych w grupę powoduje identyczną wytrzymałością, jak pojedynczy magnes o łączonych rozmiarach. Na przykład, dwa magnesy po 5 mm, aby uzyskać rozmiar 10 mm, da równą moc jak pojedynczy magnes 10 mm.
W magnesach neodymowych stosuje się różne powłoki, w tym czarny nikiel o kolorze pistoletu wykończeniu, cynk o matowej szaro/niebieskiej powierzchni oraz plastik, które są bardziej odporne na korozję, ale są podatne na zarysowania. Złocenie nadaje magnesom lustrzane złote wykończenie.
Identyfikacja biegunów neodymowych magnesów jest prosta: zawieś parę magnesów na sznurku. Biegun północny ustawi się na północ. To łatwy i skuteczny sposób do rozpoznania biegunów. Więcej o biegunach magnetycznych na stronie enes magnesy.
Produkcja magnesów neodymowych, czyli magnesów NdFeB, to skomplikowany proces. Zaczyna się od łączenia neodymu, żelaza oraz boru, tworząc Nd2Fe14B. Ta mieszanka jest następnie przekształcana w proszek, który jest formowany oraz sprasowany pod wysokim ciśnieniem. Po ukształtowaniu, następuje spiekanie w próżni, chłodzone i kształtowane do pożądanych wymiarów. Na koniec, są one pokrywane warstwą ochronną oraz narażane na działanie bardzo silnego pola magnetycznego.
Aby skutecznie rozdzielić magnesy neodymowe, należy odsunąć je po sztywnej powierzchni, np. stole. Użyj paznokci do rozłączenia magnesów oraz uchronić palce przed uszczypnięciem. Bądź ostrożny, gdyż magnesy neodymowe mają dużą siłę przyciągania.
Odizolowanie pola magnetycznego można zrealizować przez zastosowanie materiałów ferromagnetycznych, jak żelazo, stal, kobalt, nikiel, które przekierowują pole magnetyczne.
Neodymowe magnesy nie są szkodliwe dla środowiska podczas użytkowania, lecz ich produkcja i recykling wymagają środków ostrożności ze względu na obecność toksycznych metali ciężkich.
Magnesy neodymowe są używane w medycynie, głównie w urządzeniach medycznych, takich jak pompy serca, ale muszą spełniać rygorystyczne standardy bezpieczeństwa.
Tak. Chociaż mają największą wytrzymałość pola magnetycznego i mają wyższą kruchość (co czyni je magnetycznie stabilnymi), magnesy neodymowe są bardziej wrażliwe na ciepło oraz podatne na utlenianie niż magnesy samarowo-kobaltowe.
Neodymowy magnes, to nie to samo co suplement diety tz. MAGNEZ - to gatunek ziem rzadkich, ponieważ neodym jest pierwiastkiem ziem rzadkich w układzie okresowym SI, i są obecnie najmocniejszymi magnesami stałymi dostępnymi na rynku. Są szeroko wykorzystywane w różnych zastosowaniach przemysłowych.
Magnet neodymowy traci swoją moc bardzo powoli, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania, czyli w temperaturze pokojowej z niską wilgotnością, bez przegrzewania lub uszkodzeń mechanicznych.
Podczas obchodzenia się z magnesami neodymowymi należy zastosować zabezpieczeń dłoni, unikać zbliżania ich do elektroniki i urządzeń medycznych, oraz zabezpieczyć przed gwałtownymi zderzeniami, które mogą je uszkodzić.
Powód, dla którego magnesy z neodymu zostają uznane za najsilniejsze magnesy, tkwi w ich wyjątkowym składzie. W porównaniu z innych typów magnesów, takich jak ferrytowe czy Alnico, wykazują oni wyższą moc magnetyczną. Opracowane w latach 70. i 80., stały się one niezastąpione w wielu nowoczesnych zastosowaniach technologicznych.
Nie, magnesy neodymowe przyciągają tylko na metale ferromagnetyczne, takie jak żelazo, nikiel i kobalt, a nie przyciągają metali takich jak aluminium czy miedź.
Tak, silne pole magnetyczne magnesów neodymowych może zakłócić urządzenia elektroniczne, w szczególności dyski twarde, karty kredytowe i implanty medyczne.
Klasa magnesu lub "N rating" oznacza maksymalny produkt energetyczny materiału, z którego wykonany jest magnes oraz odnosi się do maksymalnej siły, jaką może wytworzyć namagnesowany materiał. Klasy magnesów neodymowych, które są najpopularniejsze, to N38 i N42, mierzone w wartościach Tesli lub Gaussa Oersteda (MGOe). Magnes klasy N38 ma maksymalny produkt energetyczny 38 MGOe, podczas gdy N48 będzie silniejszy. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy rating, tym silniejszy jest magnes neodymowy. Więcej informacji w dziale technologia.
Do mierzenia siły magnesu wykorzystuje się urządzenia takie jak Gaussometry, które pomiarują gęstość pola magnetycznego. Dodatkowo, testy siły pociągowej mogą być użyte do oceny siły przytrzymującej magnesu.
Magnes neodymowy jest używany w różnych dziedzinach, przede wszystkim w silnikach elektrycznych. Taniejący koszt magnesów neodymowych otworzył nowe zastosowania, takie jak XMAG2 w przemyśle zabawkowym.
Więcej informacji na temat użycia magnesów neodymowych można znaleźć w dziale zastosowań.
Magnesy neodymowe zachowują swoją siłę magnetyczną przez wiele lat, tracąc około 1% siły na dziesięciolecie, jeśli są utrzymywane z dala od czynników szkodliwych.
Niezmiernie przykro nam, lecz nasz firmowy serwis https://magnesy-neodymowe.pl już nie wspiera Microsoft IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.