loading...

Magnes trwały - cóż to takiego?

Skonstruowane na w latach osiemdziesiątych minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym osiągalnym rodzajem magnesu stałego. Ich moc, mały rozmiar i niski koszt umożliwiły wielki progres w technice audio, w konstrukcji motorów elektrycznych oraz wielu różnych branżach.

Neodymowe magnesy wykonane są ze stopu zwanego NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Są w grupie magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im generować intensywne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, lecz magnetyczne pola są tak mocne, iż daje się tworzyć bardzo małe magnesy, a przecież subtelniejsze magnesy są w końcowym rozrachunku tańsze.

Identycznie niczym w charakterystyce pozostałych silnie magnetycznych budulców, magnesy neodymowe są chrupkie, dlatego wzbogaca się je o dodatkową powłokę ochronną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, bądź szczególnie elastycznego budulca, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe istnieją w różnych mutacjach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to zatem do mocy magnetycznej medycznych maszyn do rezonansu magnetycznego, jakie zmuszają do posiadania specjalnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Urządzenia takie wykorzystują magnesy, które funkcjonują z siłą blisko 3 Tesli.

Jakiekolwiek materiały ferromagnetyczne gubią swój magnetyzm w wyniku ogrzewania; temperaturę, w której niszczą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe gubią własną siłę w obszarze temperatur od 80 stopni C do 230 stopni C w zależności od gatunku magnesu. Choć skrajna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest wszak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu pozostałych wyrobów magnetycznych.

Neodymowe magnesy zapewniły skonstruowanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Aby miniaturowa wkładka słuchawkowa posiadała właściwą moc, aby dźwięk rozbrzmiewał dobrze, magnesy w przetwornikach audio wymagają silnego pola magnetycznego. Chociaż douszne słuchawki funkcjonowały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały wszakże do odsłuchu o doskonałej próbie. Niewielki rozmiar i dobra wyrazistość oddawanego dźwięku wkładek dousznych przyczyniły się do sukcesu odtwarzacza MP3.

Mnóstwo wdrożeń neodymowego magnesu wymyślili Hobbyści. Są używane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w napędach elektrycznych, które zastępują silniki spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi oraz samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze rodzaje neodymowych magnesów generują realne ryzyka, o których warto wiedzieć. Dwa magnesy potrafią przysunąć się nawzajem z odpowiednią mocą, by się rozkruszyć bądź nawet połamać palce, jeśli dłoń będzie akurat na linii ich przybliżania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy potrafią zdusić przewód pokarmowy, sprawiając ból , a przede wszystkim mocne skaleczenia. Silne pola magnetyczne mogą zakłócać działanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest jednocześnie dostatecznie intensywne, aby skasować dane z nośnika na przykład z dysku czy z paska magnetycznego karty kredytowej. Neodymowe magnesy o dużych rozmiarach nie powinny być przesyłane drogą lotniczą ponieważ potrafią zakłócać aktywność urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza firmowa strona https://magnesy-neodymowe.pl nie wspiera już Microsoft IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube