loading...

Co to jest magnes stały?

Odkryte na w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym dostępnym rodzajem magnesu trwałego. Ich skuteczność, niewielki wymiar i niewielki koszt zainicjowały gwałtowny rozwój w technice audio, w konstrukcji motorów elektrycznych i wielu innych branżach.

Neodymowe magnesy wyprodukowane są ze konglomeratu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Są w grupie magnesów metalowych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Porządek elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im wytwarzać mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, jednak magnetyczne pola są tak niezwykle skuteczne, iż można produkować naprawdę drobne magnesy, a przecież subtelniejsze magnesy są w finalnym rozrachunku tańsze.

Analogicznie niczym w przypadku pozostałych silnie magnetycznych budulców, magnesy neodymowe są kruche, zatem dodaje się im specyficzną warstwę ochronną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, bądź mocno elastycznego budulca, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe powstają w bogatych klasach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to w tej wersji do mocy magnetycznej leczniczych maszyn do rezonansu magnetycznego, które wymagają szczególnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Urządzenia te wykorzystują magnesy, które działają z mocą mniej więcej 3 Tesli.

Wszystkie wyroby ferromagnetyczne tracą swój magnetyzm w wyniku ocieplania; temperaturę, w jakiej tracą swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy zatracają własną siłę w szczycie temperatur od 80 stopni C do 230 stopni C w zależności od gatunku magnesu. Chociaż skrajna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest przecież mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu kolejnych wyrobów magnetycznych.

Neodymowe magnesy zapewniły stworzenie specjalistycznych słuchawek dousznych. Żeby niewielka wkładka słuchawkowa posiadała właściwą skuteczność, żeby dźwięk brzmiał doskonale, magnesy w przetwornikach audio potrzebują dużego pola magnetycznego. Choć douszne słuchawki występowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie wystarczały jednak do odsłuchu o idealnej jakości. Mały rozmiar plus odpowiednia wyrazistość przetwarzanego dźwięku dousznych wkładek wiele wniosły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Niemało zastosowań neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są stosowane nawet do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w silnikach elektrycznych, które zastępują napędy spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi i w innych pojazdach. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze gatunki neodymowych magnesów tworzą realne niebezpieczeństwa, o których trzeba mówić. Dwa magnesy mogą przyciągnąć się nawzajem z wystarczającą siłą, aby się rozkruszyć czy nawet złamać palce, gdy ręka znajdzie się na drodze ich przybliżania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, wywołując dyskomfort i niebezpieczne skaleczenia. Mocne magnetyczne pola mogą utrudniać funkcjonowanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest także odpowiednio mocne, żeby usunąć informacje z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej lub z dysku. Większe gabarytowo magnesy neodymowe nie powinny być transportowane drogą powietrzną bowiem potrafią upośledzać aktywność nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasza strona https://magnesy-neodymowe.pl nie obsługuje Internet Explorer'a. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube