loading...

Neodymowy magnes - cóż to takiego?

Odkryte na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym niedrogim wariantem magnesu trwałego. Ich siła, niewielki gabaryt oraz niewielki koszt zapewniły wielki rozwój technik audio, w budowie silników elektrycznych plus wielu pozostałych zakresach.

Magnesy neodymowe wykonane są ze konglomeratu określanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Porządek elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im produkować mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, lecz pola magnetyczne są tak mocne, że można tworzyć naprawdę niewielkie magnesy, zaś drobniejsze magnesy są w ostatecznym bilansie tańsze.

Analogicznie niczym w charakterystyce innych mocno magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są łamliwe, więc wzbogaca się je o specyficzną powłokę przeciwrdzewną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, bądź mocno plastycznego materiału, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe występują w rozmaitych kategoriach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to zatem do zdolności magnetycznej leczniczych maszyn do rezonansu magnetycznego, które zmuszają do posiadania specjalnego, wolnego od metalu lokum. Maszyny takie mają magnesy, które działają z siłą mniej więcej 3 Tesli.

Wszelkie materiały ferromagnetyczne tracą przydany magnetyzm w efekcie ogrzewania; temperaturę, w jakiej tracą swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy zatracają własną moc w zakresie temperatur od 80 oC do 230 oC i jest to zależne od typu magnesu. Wprawdzie skrajna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest wszak niższa niż w wypadku wielu kolejnych produktów magnetycznych.

Magnesy neodymowe zapewniły skonstruowanie specjalistycznych słuchawek dousznych. Żeby miniaturowa wkładka słuchawkowa miała wystarczającą siłę, by dźwięk rozbrzmiewał dobrze, magnesy w przetwornikach audio potrzebują mocnego pola magnetycznego. Chociaż douszne słuchawki występowały przed magnesami neodymowymi, nie przydawały się jednak do odsłuchu o doskonałej klasie. Niewielki rozmiar i dobra wyrazistość oddawanego dźwięku wkładek dousznych przyczyniły się do sukcesu odtwarzacza MP3.

Mnóstwo wdrożeń magnesu neodymowego znaleźli Hobbyści. Są stosowane nawet do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w silnikach elektrycznych, które wymieniają silniki spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi i w innych pojazdach. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Potężniejsze modele magnesów neodymowych powodują pewne niebezpieczeństwa, o jakich należałoby mówić. Dwa magnesy mogą przysunąć się nawzajem z dostateczną mocą, by się roztrzaskać czy nawet połamać palce, gdy dłoń będzie akurat na trasie ich przyciągania. Gdy dochodzi do połknięcia, dwa magnesy potrafią ścisnąć przewód pokarmowy, sprawiając dyskomfort , a przede wszystkim mocne skaleczenia. Mocne magnetyczne pola mogą upośledzać pracę rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest także wystarczająco intensywne, aby anulować informacje z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Okazalsze neodymowe magnesy nie mogą być przesyłane drogą lotniczą bowiem potrafią utrudniać pracę nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, lecz nasz firmowy serwis https://magnesy-neodymowe.pl już nie obsługuje Microsoft IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube