loading...

Zapotrzebowanie na magnesy w naszym powszednim życiu.

W ciągu dnia mnóstwo razy stykasz się z magnesami często nie mając tego świadomości. Odgrywają one znaczącą rolę w szerokiej rodzinie akcesoriów, od popularnych zabawek, słuchawek i głośników lub kart kredytowych po specjalistyczne maszyny choćby urządzenie do rezonansu magnetycznego. Format magnesów oscyluje od ledwie dostrzegalnych kropek po przemysłowe giganty wielkości szafy. Rzeczone wielkie są zdecydowanie dostrzegalne, te malutkie przeważnie ukryte są wewnątrz rozlicznych narzędzi gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych lub handlowych, czyniąc swoją funkcję w ciszy i stając się przy tym całkowicie niewidzialnymi.

Komputery i elektronika.

W laptopach korzysta się z magnesów do przechowywania danych na przykład na kartach pamięci. Magnesy modyfikują kierunek materiału magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które odtąd prezentują binarne dane. Następnie komputer czyta bieg ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i zamienia je na dane zrozumiałe dla zwykłego użytkownika. W małych głośnikach znajdujących się w komputerach, telewizorach i radiach też korzysta się z magnesów. Wewnątrz głośnika cewka z drutu i magnes przekształcają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Magnesy są wokół nas.

Magnesy demonstrują szeroki arsenał zastosowań w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych zamieniają energię mechaniczną w elektryczność, równocześnie silniki elektryczne wyzyskują magnesy do zamiany elektrycznej energii ponownie w energię mechaniczną. Podczas recyklingu elektromagnesy w żurawiach podnoszą , a także przesuwają ciężkie elementy metalu, niekiedy ważą tysiące kilogramów. Kopalnie korzystają z magnetycznych separatorów do oddzielania przydatnych rud metali od rozbitej skały. W przetwórstwie spożywczym omawiane magnetyczne separatory wykluczają niewielkie elementy metalu ze zbóż , a także różnych sypkich lub płynnych artykułów spożywczych. Gospodarze hodujący bydło korzystają z magnesów do wybierania kawałeczków metalu, które czasami krowy zdołają spożyć w czasie wypasu. Krowa połyka magnes wraz z karmą. To bynajmniej nie jest dowcip. Magnes przemieszczając się przez układ trawienny zwierzęcia wyłapuje drobinki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy znajdują się w niektórych często stosowanych urządzeniach medycznych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Wyzyskują one znaczne pole magnetyczne do uzyskiwania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, stosując sygnał do stworzenia silnego, szczegółowego obrazu kości, narządów oraz innych tkanek. Magnes w urządzeniach tego typu jest niezwykle intensywny - tysiące razy potężniejszy niż popularne magnesy kuchenne. Szczególnym wykorzystaniem medycznym magnesów jest usuwanie nowotworów. Specjalista aplikuje wrażliwy magnetycznie płyn w rejon nowotworu i używa silnego magnesu do generowania energii termicznej w przestrzeni zakażonej. Ciepło niszczy komórki nowotworowe bez szkody dla zdrowych narządów.

W domu.

Zapewne najprawdopodobniej jest to dla Was nie oczywiste, ale w waszym mieszkaniu spotkać możecie mnóstwo magnesów. Magnesy na lodówce podtrzymują papiery, otwieracze do butelek i inne małe pamiątki zawieszane na zwykle metalowych drzwiach lodówki. Kompas kieszonkowy obraca igłę magnetyczną, żeby wskazać drogę na północ. Ciemny pasek magnetyczny z rewersu karty kredytowej zapisuje personalia w identyczny, technologicznie rzecz ujmując, sposób, jak w komputerze dysk twardy. Elektroluksy, roboty kuchenne również pralki wykorzystują silniki elektryczne, które pracują dzięki zastosowaniu magnesu. Magnesy odnajdziecie w telefonach, dzwonkach do wrót również w modelach samochodów. Świat dookoła nas jest pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona magnesy-neodymowe.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube