loading...

Zapotrzebowanie na magnesy w naszym zwyczajnym życiu.

W czasie dnia wiele razy spotykasz się z magnesami przeważnie nie mając tego świadomości. Mają one istotną rolę w szerokiej gamie akcesoriów, od zwykłych maskotek, słuchawek i głośników bądź kart kredytowych po specjalistyczne maszyny choćby aparat do rezonansu magnetycznego. Format magnesów waha się od zaledwie zauważalnych plamek po fabryczne giganty o wadze kilku ton. Te ogromne są zdecydowanie widoczne, te malutkie często ukryte są w obudowach rozmaitych narzędzi gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych czy handlowych, czyniąc oczywistą misję w ciszy i będąc przy tym absolutnie niewidzialnymi.

Elektronika i magnesy.

W laptopach używa się magnesów do gromadzenia informacji na przykład na nośnikach pamięci. Magnesy modyfikują położenie materiału magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które potem przedstawiają binarne dane. Później komputer odczytuje kierunek ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i przetwarza je na dane zrozumiałe dla zwykłego użytkownika. W małych głośnikach znajdujących się w komputerach, telewizorach i radiach też stosuje się magnesy. Posadowiona w głośniku druciana cewka i magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy dają nam bogaty repertuar wykorzystań w wielu dziedzinach przemysłu. W generatorach elektrycznych zamieniają energię mechaniczną w elektryczność, równocześnie silniki elektryczne stosują magnesy do zmiany energii elektrycznej z powrotem w energię mechaniczną. W czasie recyklingu elektromagnesy w podnośnikach łapią i przenoszą wielkie segmenty metalu, a poszczególne ważące tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do oddzielania potrzebnych rud metali od pokruszonej skały. W spożywczym przetwórstwie takie magnetyczne separatory wykluczają małe kawałki metalu z ziaren oraz różnych drobnoziarnistych albo płynnych towarów spożywczych. Gospodarze hodujący bydło korzystają z magnesów do wyłapywania kawałków metalu, które czasami krowy potrafią spożyć na pastwisku. Krowa zjada magnes wraz z jedzeniem. To bynajmniej nie jest kawał. Magnes poruszając się przez organizm zwierzęcia wyłapuje cząsteczki metalu.

Magnesy w służbie zdrowia.

Magnesy trafiają się w poszczególnych powszechnie stosowanych urządzeniach leczniczych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Stosują one mocne pole magnetyczne do uzyskiwania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, wykorzystując sygnał do powstania wyraźnego, kompletnego rysunku kości, narządów , a także innych tkanek. Magnes w urządzeniach tego typu jest wyjątkowo intensywny - tysiące razy potężniejszy niż typowe magnesy kuchenne. Szczególnym wykorzystaniem leczniczym magnesów jest uleczanie nowotworów. Doktor aplikuje wrażliwy magnetycznie płyn w obręb nowotworu , a potem korzysta z mocnego magnesu do generowania energii cieplnej w strefie zarażonej. Energia cieplna zabija komórki nowotworowe bez szkody dla zdrowych organów.

W domu.

Chociaż może być to dla Was nie zauważalne, ale w zwykłym domu spotkać możecie sporo magnesów. Lodówki pełne są magnesów które przytrzymują papiery, otwieracze do butelek i osobiste drobne pamiątki zawieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas przenośny stosuje igłę magnetyczną, aby określić drogę na północ. Ciemny pasek magnetyczny z tyłu karty kredytowej gromadzi informacje w taki sam sposób, jak w komputerze dysk twardy. Elektroluksy, blendery i pralki posiadają silniki elektryczne, które działają dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy działają w telefonach, dzwonkach do wrót i w modelach samochodów. Nasz byt wokół nas jest pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona https://magnesy-neodymowe.pl nie wspiera już przeglądarki Internet Explorer. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube