loading...

Wykorzystania magnesów w naszym zwyczajnym życiu.

W czasie dnia sporo razy stykasz się z magnesami przeważnie nie mając tego świadomości. Mają one istotną pozycję w różnorodnej gamie narzędzi, od popularnych maskotek, laptopów bądź kart kredytowych po profesjonalne maszyny na przykład aparat do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów waha się od zaledwie zauważalnych plamek po industrialne potwory wielkości szafy. Rzeczone duże są wyraźnie dostrzegalne, te malutkie przeważnie pochowane są w obudowach rozlicznych narzędzi gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych bądź handlowych, wykonując oczywistą funkcję w ciszy i pozostając przy tym zupełnie niewidocznymi.

Elektronika i magnesy.

W komputerach używa się magnesów do gromadzenia danych na przykład na dyskach twardych. Magnesy modyfikują kierunek tworzywa magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które następnie przedstawiają binarne dane. Następnie komputer rozpoznaje profil z każdego segmentu materiału magnetycznego i dekoduje je na dane czytelne dla zwykłego użytkownika. W małych głośnikach , które spotykasz w laptopach, telewizorach i radiach również stosuje się magnesy. Wewnątrz głośnika cewka z drutu i magnes przekształcają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy dają nam szeroki arsenał wykorzystań w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych wymieniają energię mechaniczną w elektryczność, jednocześnie silniki elektryczne stosują magnesy do zmiany elektrycznej energii odwrotnie w energię mechaniczną. Podczas recyklingu elektromagnesy w dźwigach łapią , a także transportują wielkie kawałki metalu, niekiedy ważą tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do izolowania potrzebnych rud metali od pokruszonej skały. W przetwórstwie spożywczym takie magnetyczne separatory likwidują niewielkie elementy metalu z ziaren oraz innych sypkich lub płynnych produktów spożywczych. Gospodarze hodujący bydło wykorzystują magnesy do wybierania kawałeczków metalu, które na przykład krowy potrafią skonsumować w karmie. Krowa zjada magnes wraz z jedzeniem. To na pewno nie jest żart. Magnes przemieszczając się przez organizm zwierzęcia łapie cząsteczki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy trafiają się w poszczególnych często używanych urządzeniach leczniczych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Stosują one znaczne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, stosując sygnał do powstania wyraźnego, szczegółowego widoku kości, narządów , a także pozostałych tkanek. Magnes w urządzeniach tego typu jest bardzo intensywny - tysiące razy potężniejszy niż typowe magnesy domowe. Szczególnym zastosowaniem leczniczym magnesów jest usuwanie nowotworów. Doktor aplikuje wrażliwy magnetycznie roztwór w rejon nowotworu następnie korzysta z mocnego magnesu do wyzwalania energii termicznej w strefie zarażonej. Wysoka temperatura niszczy komórki nowotworowe bez szkody dla zdrowych narządów.

Każdy dzień z magnesem.

Zapewne możliwe, że jest to dla Was nie zauważalne, ale w zwykłym domu odnajdziecie mnóstwo magnesów. Lodówki pełne są magnesów które podtrzymują notatki, otwieracze do butelek i dziwne małe obiekty przyczepiane na zwykle metalowych drzwiach lodówki. Kompas przenośny obraca igłę magnetyczną, by wskazać drogę na północ. Czarny pasek magnetyczny z tyłu karty kredytowej przechowuje dane w taki sam, technologicznie rzecz ujmując, sposób, jak twardy dysk komputera. Elektroluksy, blendery również pralki posiadają silniki elektryczne, które działają dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy są w telefonach, alarmach do wrót również w zabawkach dla dzieci. Świat wokół nas jest cały pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasza firmowa strona https://magnesy-neodymowe.pl już nie obsługuje IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube