Bieguny magnetyczne nazwywane "enes" pisane "ns" są miejscem magnesu, w którym natężenie pola magnetycznego posiada największą swoją wartość.
Oznaczenie N oznacza biegun północny magnesu, natomiast S to południowy biegun każdego magnesu. W przypadku przyłożenia drugiego magnesu tymi samymi biegunami, magnes neodymowy będzie odpychał drugi. Natomiast jeśli przyłoży się magnesy przeciwnymi biegunami do siebie, nastąpi efekt przyciągania.
Już w starożytnych czasach zauważono pewną, interesującą zależność - niektóre obiekty przyciągają do siebie inne przedmioty. W zależności od tego, z jakiego materiału wykonany jest dany przedmiot, magnes przyciąga wszystkie, ze stałą wartością, o ile wykonane są z żelaza lub stopu metali z rodziny ziem rzadkich, na które oddziałuje pole magnetyczne.
Dodatkowo zauważono również, że każdy przedmiot wykonany z żelaza mogą zyskać dodatkowe właściwości, jeśli będą znajdowały się w obrębie silnego magnesu. Jednak nigdy nie zyskają w ten sposób na stałe właściwości magnetycznych. Mogą je uzyskać, jeśli zostaną poddane długotrwale działaniu silnego pola magnetycznego.
Możemy w ten sposób stworzyć na przykład silny magnes neodymowy.