Bieguny magnetyczne, zwane "enes" oraz zapisywane jako "ns", są punktami w magnesie, gdzie siła pola magnetycznego osiąga swoje maksimum.
Symbol N reprezentuje biegun północny magnesu, podczas gdy S odpowiada biegunowi południowemu każdego magnesu. Gdy do magnesu neodymowego przyłoży się drugi magnes tymi samymi biegunami, dojdzie do odrzucenia. Natomiast złączenie magnesów przeciwnymi biegunami skutkuje przyciąganiem.
Już w starożytności odkryto pewną interesującą zależność - niektóre obiekty przyciągają inne przedmioty. W zależności od materiał, z jakiego wykonany jest dany przedmiot, magnes przyciąga wszystkie przedmioty wykonane z żelaza lub stopu metali z rodziny ziem rzadkich, które reagują na pole magnetyczne.
Dodatkowo, zauważono, że każdy przedmiot wykonany z żelaza może zyskać dodatkowe właściwości magnetyczne, gdy znajdzie się w obrębie silnego magnesu. Jednak nie będą zyskiwać trwale właściwości magnetycznych, o ile będą poddane na długotrwałe działanie silnego pola magnetycznego.
W ten sposób można stworzyć na przykład silny magnes neodymowy.