Neodymowe magnesy - sposoby na zabezpieczenie ich zewnętrznej powierzchni przed działaniem czynników zewnętrznych.
Najpotężniejsze rodzaje magnesów, dysponujące niesamowitą mocą, są wytwarzane ze stopu neodymu. Właściwości fizyczne neodymu są naprawdę niesamowite, jednak prze dużą reakcyjność metal ten szybko ulega utlenieniu, a co za tym idzie będzie się niszczył.
Jako że w powietrzu tlenu nie brakuje, to w celu zabezpieczenia magnesu przed negatywnym działaniem stosuje się najróżniejsze ochronne powłoki. Wykorzystywane obecnie powłoki są naprawdę cienkie, grubość takich powłok to jedynie dwanaście-piętnaście mikrometrów.
Dzięki temu mogą one spełniać swoją rolę ochronną, a równocześnie mają żadnego wpływu na przyciąganie.
Najpopularniejszym rodzajem materiału stosowanym na powłoki ochronne jest połączenie niklu oraz miedzi, tego typu rozwiązanie jest też niezwykle korzystne z powodów ekonomicznych. Bardzo dobrymi parametrami dysponują również powłoki oparte o cynk - te z kolei są naprawdę trwałe i odporne na ścieranie. Można je dzięki temu używać w różnych technicznych zastosowaniach, oraz w charakterze zabawek.
Złota, miedziana, epoksydowa - tego typu materiały także stosuje się na powłoki, ale nie sprawdzą się raczej w zastosowaniach powyżej. Łatwo się one mogą ścierać, tak więc mają one dekoracyjne przeznaczenie.
Aktualnie można zastosować kilka różnych metod, służących do umieszczania na powierzchni magnesów powłoki ochronnej. Jeżeli powłoka jest prawidłowo wykonana, to przed długie lata będzie zabezpieczała materiał magnetyczny. Lecz ewentualne niedociągnięcia mogą stać się przyczyną powstawania rozmaitych uszkodzeń.
Tagi:
#Konserwacja magnesów#Przechowywanie magnesów