Metody ochrony powierzchni zewnętrznych magnesów neodymowych - opis najczęściej stosowanych.
Najpotężniejsze magnesy na świecie, posiadające niezwykłą moc, są produkowane z neodymowego stopu. Właściwości fizyczne tego pierwiastka są naprawdę niesamowite, jednak z powodu wysokiej reakcyjności ten meta szybko ulega utlenieniu, a tym samym może się zniszczyć.
Z takich też powodów całą powierzchnię przedmiotu z magnesu z reguły się pokrywa ochroną powłoką, której rolą będzie wyeliminowanie działania zawartego w powietrzu tlenu. Do skutecznej ochrony zewnętrznej powierzchni magnesu będą odpowiednie powłoki mające grubość do kilkunastu mikrometrów, co jest naprawdę mało.
Dzięki temu nie mają wpływu na przyciąganie, a jednocześnie w całości spełniają swoje zadanie.
W obecnej chwili najbardziej ekonomicznym i najczęściej stosowanym rodzajem materiału na ochronne powłoki jest połączenie niklu i miedzi, które się też charakteryzuje wysokim poziomem trwałości. Powłoki zrobione z cynku również będą się charakteryzować odpowiednimi parametrami, a równocześnie są bardzo odporne na wszelakie mechaniczne uszkodzenia. Można je dzięki temu wykorzystywać w różnych przemysłowych zastosowaniach, oraz w formie zabawek.
Miedziana, epoksydowa, złota - takie materiały też stosuje się jako powłoki, lecz raczej się nie sprawdzą w zastosowaniach powyżej. Ze względu na to, że łatwo można je uszkodzić, to ich rola sprowadza się przede wszystkim do ozdabiania.
Aktualnie można wykorzystać kilka różnych metod, służących do nanoszenia na powierzchnię magnesów powłoki zabezpieczającej. Jeżeli powłoka jest wykonana we właściwy sposób, to na długie lata będzie zabezpieczała magnetyczny materiał. Ale wszelkie zaniedbania mogą stać się powodem powstawania uszkodzeń i utratę ochrony.
Tagi:
#Konserwacja magnesów#Przechowywanie magnesów