Metody zabezpieczania zewnętrznych powierzchni magnesów neodymowych - przegląd najpopularniejszych.
Najważniejszym składnikiem silnych neodymowych magnesów rzecz jasna jest neodym. Ten wyjątkowy metal ma niesamowite właściwości, ale jeśli odpowiednio się go nie zabezpieczy, to w krótkim czasie będzie się utleniał.
Z tego też powodu całość zewnętrznej powierzchni przedmiotu z magnesu z reguły się pokrywa ochroną powłoką, zadaniem której ma być wyeliminowanie działania tlenu zawartego w powietrzu. Do odpowiedniej ochrony zewnętrznej powierzchni magnesu będą odpowiednie powłoki posiadające grubość między kilka a kilkanaście mikrometrów, co naprawdę nie jest dużo.
Dzięki temu mogą one spełniać swoją rolę ochronną, a jednocześnie nie w żaden sposób nie wpływają na parametry przyciągania.
Bardzo popularnym materiałem którego się używa do powłok ochronnych jest połączenie niklu i miedzi, takie rozwiązanie jest też najkorzystniejsze pod względem ekonomicznym. Powłoki zrobione z cynku także będą się charakteryzować odpowiednimi parametrami, a przy tym mają dużą odporność na przeróżne uszkodzenia mechaniczne. Przemysł w różnym wydaniu czy zabawki dla dzieci to tylko część zastosowań magnesów mających tego typu powłoki.
W takich zastosowaniach się nie sprawdzają inne często wykorzystywane powłoki, czyli miedziana, złota czy epoksydowa Mogą się one łatwo ścierać, tak więc ich przeznaczenie jest głównie dekoracyjne.
Obecnie można zastosować różne techniki, służące do umieszczania na powierzchni magnesów powłok ochronnych. Jeśli ochronna powłoka będzie właściwie wykonana, to przed długie lata zabezpieczy materiał magnetyczny. Ale wszelakie zaniedbania mogą stać się przyczyną powstawania różnych uszkodzeń.
Tagi:
#Konserwacja magnesów#Przechowywanie magnesów