Co to jest magnes neodymowy?
Skonstruowane pod koniec minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym dostępnym wariantem magnesu trwałego. Ich skuteczność, drobny wymiar oraz niewielki koszt zapewniły wielki postęp w technice audio, w architekturze napędów elektrycznych plus wielu innych branżach.
Neodymowe magnesy wyprodukowane są ze stopu określanego jako NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Przynależą do magnesów metalicznych wyprodukowanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im produkować intensywne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, jednak magnetyczne pola są tak mocne, że można budować wyjątkowo małe magnesy, a mniejsze magnesy są w końcowym rozrachunku tańsze.
Podobnie jak w charakterystyce innych mocno magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są kruche, zatem daje się im dodatkową osłonę ochronną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, bądź szczególnie sprężystego materiału, takiego jak plastik.
Obecnie magnesy neodymowe powstają w rozmaitych klasach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to do mocy magnetycznej leczniczych maszyn do rezonansu magnetycznego, które zmuszają do posiadania szczególnego, wolnego od metalu wnętrza. Urządzenia takie posiadają magnesy, które funkcjonują z mocą około 3 Tesli.
Wszystkie materiały ferromagnetyczne tracą przydany magnetyzm w wyniku ogrzewania; temperaturę, w której niszczą macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy zatracają własną moc w obszarze temperatur od 80 stopni C do 230 stopni C a uzależnione jest to od typu magnesu. Wprawdzie najniższa temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest jednak niższa niż przy podobnych parametrach wielu pozostałych wyrobów magnetycznych.
Neodymowe magnesy zapewniły skonstruowanie profesjonalnych słuchawek dousznych. Żeby mała wkładka słuchawkowa miała odpowiednią moc, by dźwięk brzmiał doskonale, magnesy w przetwornikach audio potrzebują silnego pola magnetycznego. Wprawdzie douszne słuchawki istniały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały jednakże do odsłuchu o wysokiej klasie. Miniaturowy rozmiar plus dobra dokładność przetwarzanego dźwięku wkładek dousznych przyczyniły się do rozwoju odtwarzacza MP3.
Mnóstwo pomysłów na wykorzystanie neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są używane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w napędach elektrycznych, które zastępują napędy spalinowe w projektach samolotów, łodzi oraz w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.
Mocniejsze gatunki neodymowych magnesów generują realne zagrożenia, o jakich warto wiedzieć. Dwa magnesy mogą przyciągnąć się nawzajem z dostateczną mocą, żeby się rozłupać czy nawet połamać palce, jeśli ręka znajdzie się na trasie ich przybliżania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, powodując ucisk oraz poważne obrażenia. Mocne magnetyczne pola mogą upośledzać działanie rozruszników serca. Są także dostatecznie mocne, aby usunąć dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej bądź z dysku. Okazalsze neodymowe magnesy nie powinny być przesyłane drogą powietrzną gdyż potrafią zakłócać działanie nawigacyjnych urządzeń samolotu.